Co to jest ponczo?

0

Ponczo to jest prostokątne lub kwadratowe okrycie z dziurą na głowę na środku. Nie ma rękawów, jest luźne i nie krępuje ruchów. Niegdyś wykonywało się je tylko z wolny lub bawełny, obecnie używa się także innych materiałów. Ponczo może zastępować kurtkę bądź sweter.

Ponczo to jest okrycie wierzchnie w kształcie prostokątnego lub kwadratowego materiału z dziurą na głowę po środku. Kojarzy się zazwyczaj z Meksykiem czy Argentyną, gdzie od lat cieszy się największą popularnością. Poncza nosili także Indianie. Skąd i kiedy się wzięło? Jedna z legend mówi, iż mieli je wymyślić tubylcy mieszkający w okolicach And. Podobno dostrzegli je angielscy handlarze i spodobały się im dziergane ręcznie okrycia, więc postanowili przywieźć je do Europy.

Krótka historia ponczo

Pewne jest to, że ponczo było przez wojsko od drugiej połowy XIX wieku. Było bardzo doceniane, mieli je na sobie także żołnierze podczas II wojny światowej. Wówczas pełniło ono nie tylko funkcję okrycia wierzchniego, ale także posłania. Żołnierze Wermachtu mieli też robić z nich namioty. Aby było lżejsze wełnę, z której się robiło poncza zastąpiono syntetycznymi materiałami, by odzież ta była lżejsza, a co za tym idzie – łatwiejsza w transporcie. Z czasem zaczęto też szyć poncza z dodatkową nieprzemakalną warstwą, dzięki temu skutecznie chroniły przed deszczem.

Ponczo

Ponczo wróciło na salony

Kilkadziesiąt lat temu ponczo było chętnie noszone zarówno przez panie, jak i panów. Ubiór ten pojawiał się nawet w filmach, przykładowo nosiły je postacie grane przez Clinta Estwooda w takich filmach jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Za kilka dolarów więcej”. Na początku XXI wieku popularność tego okrycia zmalała, by powrócić z przytupem w ostatnich sezonach. Obecnie ponczo to jest fason, który często można oglądać na modowych wybiegach. Projektanci oferują zarówno ponczo w indiańskich wzorach, tradycyjne, jak i różnymi ozdobami (cekinami, cyrkoniami, guzikami). W sklepach można też znaleźć ponczo z kołnierzem.

Jak nosić ponczo?

Ponczo to jest bardzo uniwersalne okrycie. Modele w etniczne wzory pozwalają na stworzenie dość oryginalnych stylizacji, które sprawdzą się np. podczas spotkania ze znajomymi. Na wybiegach mody można obejrzeć poncza z dużymi lodówkami znanych marek. Taki fason pasuje raczej w przypadku street-wearowych stylizacji, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Dostępne są też eleganckie, zazwyczaj jednolite poncza z dodatkami bądź bez, do których można założyć np. białą koszulę, czarne spodnie i szpilki, by wyglądać oficjalnie i szykownie. Takie ponczo „w biurowym klimacie”z reguły uszyte jest z wełny lub flauszu.

Ponczo doskonale komponuje się z jeansami typu rurki i legginsami. A czy pasuje do sukienki? Styliści przekonują, że tak, wystarczy założyć dzianinową sukienkę midi oraz botki a na wierzch – ponczo. Z całością ciekawie będzie się komponowała torebka typu kuferek.

Podziel się.

Zostaw odpowiedź